Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

ropiky1938 

E-24 "Holýšov" ............. (západní Čechy)

34 fotek leden 2012 až květen 2017 - zobrazení
Jedním z důležitých přístupových směrů na Plzeň z jihozápadního směru byla už v třicátých letech státní silnice od Domažlic a odtud návazně z německého Furt im Wald. Ta hlavní obranné postavení československé armády protínala v oblasti Holýšova, což předurčilo tuto oblast k výstavbě opevnění.
Jeho výstavba zde byla zahájena v roce 1936, kdy zde byla v rámci stavebního úseku "VIII.a Staňkov-sever" (zadaného k výstavbě dne 30.7.1937 staňkovské firmě stavitele Václava Roučky) mezi Čermnou a Kvíčovicemi budována linie kulometných pevnůstek vzor 36, využívající ke svému umístění zalesněný hřeben kopírující Srbický potok. U Dolní Kamenice se pak linie stáčela západním směrem ke Kvíčovicím. Všechny tyto pevnůstky byly za okupace ničeny odstřely, z většiny se nedochovalo vůbec nic, vyjímkou jsou pouze objekty VIII.a/56/C u Čermné (ze které se dochovala malá část čelní stěny) a VIII.a/53/C jižně Horní Kamenice, ze které se dochovaly betonové rozvaliny.
Výstavba opevnění na holýšovsku v roce 1937 pokračovala výstavbou linie modernějších řopíků, prováděnou opět staňkovskou firmou Václava Roučky. V září a srpnu 1937 zde bylo vybudována jako úsek "E-24 Holýšov" uzávěra o dvou sledech, mající za úkol přehradit nezalesněný prostor v okolí silnice a také železnice na Plzeň a nejbližší okolí Holýšova. První sled této uzávěry zde kopíroval tok řeky Radbuzy, zatímco sled druhý Holýšov obcházel po jeho severním okraji.
Z opevnění vybudovaného v okolí Holýšova se dodnes zachovala pouze část objektů vybudovaných v roce 1937 v těsné blízkosti obce jako úsek E-24. První dva z objektů tohoto stavebního úseku ( čísel 17 a 20) byly zlikvidovány už v červenci 1940 v souvislosti s rozsáhlou výstavbou obytných domů pro zaměstnance nově budované muniční továrny, postavené v lesích západně od Holýšova. Další tři (č.9, 12 a 18) byly zlikvidovány v roce 1944 v souvislosti s okupační správou nařízenou likvidací některých objektů opevnění v této oblasti a u dalších dvou objektů (č.13 a 14) došlo těsně po válce k odstřelení stropu. Jeden z nich, objekt č.13/A-120 se na kraji místní průmyslové zóny nachází dodnes, torzo druhého z nich bylo kvůli výstavbě průmyslové haly zlikvidováno v roce 2000. Zbylé objekty východního křídla holýšovské uzávěry se dochovaly dodnes. V rámci poválečné reaktivace objektů lehkého opevnění byly objekty č. 15, 16 a 19 vybaveny protiatomovou úpravou PAO se vstupní chodbičkou sestavenou ze železobetonových rámů.
Mezi zajímavosti zdejšího úseku opevnění patří nejen řopík č.16/A-140 který se postupem času ocitl mezi paneláky zdejšího sídliště. Má odstraněný zához a čelní stěnu odkrytou až po základovou skořápku a také částečně odkrytou vstupní prefabrikovanou chodbičku PAO. U zářezu železniční tratě jižně od nádraží Holýšov se v těsné blízkosti řopíku č.19/D1 (s úpravou PAO) nachází asi největší rarita zdejšího pevnostního úseku - železobetonová pozorovatelna velitele roty obranného úseku. Objekty pozorovatelen byly v úsecích československého lehkého opevnění postaveny jen dva - v Holýšově a u Lenory. Jejich masivní výstavba byla plánována až v dalších letech výstavby opevnění, k čemuž ale už nedošlo. Holýšovská pozorovatelna je až po strop zapuštěna do náspu navršeného podél zářezu železniční tratě.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron