Q2 Jestřebí .......... (Českolipsko)

Název

Q2 Jestřebí .......... (Českolipsko)

Popis

Politický vývoj v Evropě a především neskrývané expanzní snahy sousedního Německa, netajícího se nepřátelským postojem vůči Československu, si v průběhu třicátých let vynutily rozsáhlé organizační změny v československé armádě, provázené velkými investicemi do její výzbroje, včetně budování rozsáhlého systému pohraničního opevnění.
První opevňovací program byl schválen 12.12.1935 a počítal především s výstavbou opevnění těžkého. Po jeho modifikaci, jejímž výsledkem byt tzv. „Husárkův opevňovací program“ z 9.11.1937, ve kterém se v opevňovacích plánech (mezitím také doplněných o rozsáhlou výstavbu opevnění lehkého) poprvé objevuje záměr na vybudování vnitrozemské pevnostní linie, budoucí „Liběchovské příčky“, projektované v trase Mělník - Liběchov – Tupadly - Maršovický vrch – Pernoltice p.Ralskem – Velký Vápenný. Mělo ji tvořit devět stavebních úseků, skládajících se z celkem 558 objektů lehkého opevnění. Později se počítalo s tím, že lehké objekty na důležitých místech doplní ještě 37 srubů opevnění těžkého.
Stavební úsek „Q2 – Jestřebí“, byl 28.6.1938 zadán do výstavby stavební firmě „Ing. Karfík a arch. Hvězda, Praha XVI“. Sestával z pětasedmdesáti řopíků a na jeho výstavbu měl jako velitel vojenského stavebního dozoru dohlížet npor. pěchoty M. Kolpák od pěšího pluku 22.
Výstavba začala na jižním konci úseku, na kótě 515 „Maršovický vrch“, kde se úsek Q2 měl později stýkat se sousedním úsekem Q1. Dvousledová linie řopíků z Maršovického vrchu sestupovala severovýchodním směrem, kde jihozápadně obce Jestřebí měla přehrazovat státní silnici Mladá Boleslav – Česká Lípa. Zde ale vybudovaná část úseku Q2 končí dvojicí řopíků vybetonovaných za touto silnicí. Do zastavení stavebních prací bylo z celkově 68 zadaných pevnůstek vybetonováno pouze 23 řopíků, ve všech případech typu „A“.

Počet existujících řopíků zdejšího stavebního úseku se postupem času pomalu snižuje – může za to znělcový lom na Maršovickém vrchu, který nenávratně pohltil čtyři z pevnůstek, stojících ve vrcholových partiích tohoto dříve 515, dnes už pouze 499 metrů, vysokého kopce. Ostatní řopíky pod Maršovským vrchem zůstavají dál a jsou mlčenlivými svědky doby, kdy tímto krajem měly projít dějiny.

Období

Statistiky

  • 38 fotek
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Q2 Jestřebí .......... (Českolipsko)
Komentáře Přidat