Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

ropiky1938 

O1 Hřensko ........ (severní Čechy)

34 fotek leden 2012 až květen 2017 - zobrazení
Součástí opevnění severní hranice Československa byl také stavební úsek "O1" Hřensko, jehož výstavba byla v létě 1937 zadána firmě stavitele Ing. Leonarda Ludery ze Staré Boleslavi. Tento úsek tvořilo 19 řopíků vybudovaných na samém okraji náhorní plošiny ohraničené ze západu kaňonem řeky Labe a ze severu kaňonem řeky Kamenice. Úsek "O1" začínal severně obce Janov nad turisticky známou Edmundovou soutěskou a jižně obce Hřensko se od souběhu s říčkou Kamenicí odkláněl jižním směrem a kopíroval východní svah labského kaňonu. Stavební firma provedla betonáž prvního ze zdejších řopíků 30.10.1937, poslední objekt úseku byl vybetonován 3.6.1938, přičemž od prosince do února byly práce na betonáži objektů kvůli nízkým teplotám přerušeny. Na stavbě tohoto úseku lehkého opevnění bylo firmou zaměstnáno 83 dělníků a 3 mistři, zadávací částka na výstavbu zdejších 19-ti řopíků činila 487.297 Kčs.
Terén pro výstavbu linie opevnění mezi Janovem a Hřenskem nebyl nikterak složitý, přestože před objekty terén prudce klesal do zaříznutých údolí řek Kamenice a Labe tak objekty samotné jsou vybudovány na mírně zvlněném terénu a jedinou výraznou terénní překážkou zde je výrazné údolí se silnicí Hřensko - Janov. Pro její čelní postřelování byl na dně údolí vybudován objekt č.14/E. Obranu tohoto místa kromě něj zesilují také dva druhosledové objekty č.201/D1 a č.202/D2, situované ve svazích nad uvedenou silnicí. Ty jsou jediné v rámci zdejšího úseku které byly vybudovány jako objekty druhého sledu. Žádný ze zdejších řopíků nebyl vybetonován jako zesílený, všechny jsou v provedení normálním, několik objektů je v provedení šikmém, pouze řopík č.12/A-160 je v provedení lomeném, se vstupní chodbičkou točenou vpravo, což se v našem opevnění vyskytuje jen nepříliš často.
U obce Janov přímo nenavazuje na úsek "O1 - Hřensko" žádný další úsek opevnění, neboť na řopíky se zde napojuje prakticky nepřekonatelná soutěska řeky Kamenice která je tvořena více jak 30 metrů vysokými kolmými skalnatými srázy, díky čemuž nemusela být opevňována, ale byla by v úseku dlouhém více jak 6 km střežena jen hlídkováním. Na soutěsku Kamenice navazovaly až u Dolského Mlýna řopíky sousedního stavebního úseku "N2".
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron